Nie vždy sa nám podarí vyspať do ružova a niekedy dobrý spánok neprichádza už dlhšiu dobu. Rovnaké je to aj so vstávaním. Podľa toho, v akej forme sa ráno zobúdzame môžeme odhadnúť, aký kvalitný bol náš nočný spánok. Každý sa chce určite zobúdzať fit a nie v stave, ako by práve prišiel z 12 hodinovej pracovnej zmeny. Do nového dňa by sme mali vkročiť ideálne plní síl a pod takýto stav sa dokáže podpísať aj to, na čom vlastne spíme.
A tu konkrétne narážame na otázku, v akom stave je váš súčasný matrac. Práve ten dokáže byť faktorom komfortného spánku či naopak toho, že sa ráno budíte nevyspatí a „polámaní“. Každý matrac má svoju životnosť a kvalitu, pričom ak je jeho silnou stránkou maximálne tak výhodná cena, spravidla sa nevydrží starať o vaše pohodlie dlho. Teda možno nastal čas pozrieť sa, aké vlastnosti ponúkajú nové matrace.
Je dôležité uvedomiť si, že kvalitný spánok slúži ako potrebná regenerácia. Chrbtica ako aj svaly potrebujú pohodlie, aby mohli fungovať správne a neupozorňovali na seba častou bolesťou. A týmto spôsobom sa potrebuje pravidelne regenerovať aj naša myseľ, čoho následkom vzniká naša psychická vyrovnanosť. Je teda niekoľko faktorov, ktoré sa oplatí zohľadniť a spravidla platí, že čím budeme starší, tým väčšiu pozornosť budeme musieť venovať práve komfortnému spánku.
Synonymum tohto tvrdenia je zároveň fakt, že pozornosť budeme musieť venovať takisto kvalitatívnym vlastnostiam matraca. A to napríklad jeho tvrdosti, materiálu a tomu, aby nám vydržal čo najdlhšie a nepreležal sa pod nami už po prvom roku, odkedy ho začneme používania.
Tvrdosť matraca je pre komfort dôležitá a zvyčajne sa udáva v stupňoch od T1 (mäkký) až po T5 (extra tvrdý).
A k výberu treba pristupovať individuálne. Každý z nás má inú hmotnosť a preferuje inú polohu pri spánku. Vyšší stupeň tvrdosti je napríklad vhodný, ak zaspávate na bruchu alebo pre ľudí s vyššou hmotnosťou. Ak máte priemernú alebo nižšiu hmotnosť a zaspávate na boku, oplatí sa orientovať naopak na stredne tvrdí alebo mäkký matrac.