Med je produktom včiel – to vie každý. Jeho konzumácia kladne vplýva na zdravie organizmu a aj napriek značnému obsahu cukrov ho môžeme pokojne konzumovať bez obáv z nadváhy. Sacharidy, ktoré obsahuje ľudské telo jednoducho a rýchlo premení na energiu a neuloží nič do tukových zásob.
Med môžete využiť nie len na zocelenie svojho zdravia, zlepšenie imunity a zvýšenie odolnosti. Rovnako dobre vám poslúži aj ohľadom pokožky a pleti.
Pleť a med
Produkt včiel má antibakteriálne účinky, pomáha udržať v pokožke potrebnú vlhkosť, ničí baktérie a zabraňuje ich prieniku do pokožky. Všetko sú to veľmi dobré dôvody prečo by ste mali občas siahnuť po medovej pleťovej maske. Vaša pokožka sa vám za to odmení mladistvým, sviežim a zdravým vzhľadom.
Medová maska na pleť
Naneste na vyčistenú pleť tenšiu vrstvu medu a nechajte asi 20 minút pôsobiť. Po uplynutí času stačí len poriadne umyť a hotovo.
Ak k medu primiešate kurkumu alebo škoricu zvýšite antibakteriálne účinky masky.
Táto maska vás zbaví baktérií, ktoré môžu spôsobovať zápal alebo akné. Zároveň dodá vašej pokožke potrebnú vlhkosť čím sa vyhladia jemné vrásky. Med má aj mierne bieliace účinky (vďaka prírodnému peroxidu vodíka, ktorý sa v ňom prirodzene vytvára), čo oceníte ak vás trápia pigmentové škvrny.
Zosvetlenie vlasov s medom
Zosvetľovacie účinky medu môžete využiť ak chcete jemne zmeniť farbu vlasov. Pripravte si šálku bylinkového čaju, pridajte do neho cca 2 lyžice medu a premiešajte. Týmto roztokom si opláchnite zmyté vlasy a nechajte pár minút pôsobiť. Snažte sa roztok votrieť do vlasovej pokožky – získa tak potrebné vitamíny a živiny pre zdravý rast vlasov, posilnia sa vlasové korienky a predídete (alebo obmedzíte) tvorbe lupín. Následne zmyte a do vlasov votrite kondicionér, ktorý zmiešate s trochou citrónovej šťavy.
Jazvy a med
Antibakteriálne účinky medu sa využívajú aj v zdravotníctve. Môžete ho pokojne natrieť na ranu – urýchľuje hojenie a vďaka hydratačným vlastnostiam predchádza tvorbe nepekných jaziev.